Jaktstigar 2019 i Karlskrona och Ronneby på Stegeryds skjutbana.

27 April

DM/KM  Plåtjaktstig, kl 09.00-13.00, grupper om 5-10 personer.

28 April
Plåtjaktstig, kl. 09.00-13.00

7 Juli
Lerduvestig, kl. 09.00-13.00

11 Augusti 
LM  Plåtjaktstig, kl. 09.00-13.00


För info och planering av ert tävlingsskytte publicerar vi nedan även en lista över Skyttetävlingar hos angränsande klubbar, OBS: listan är tidigt ihopsatt i samråd mellan klubbarna för att undvika krockar med tävlingar samma dag, vi ansvarar inte för ändringar hos andra klubbar varför ni innan tävlingstillfället måste kontrollera eventuella ändringar på arrangerande klubbs hemsida.

Jaktskytteprogram Blekinge 2019   (2019-02-10)
Obs! Kolla Alltid efter ändring och klubbarnas övriga arrangemang vilka finns på klubbarnas hemsidor (www.jagareförbundet.se/blekinge/skytteklubbar)
Datum  Veckodag Disciplin Plats Arrangör Övrigt
Mars Anmälan fr 9.00 ( Jämjö alltid 10.00
Karlskrona JSK Anmälan fr 8:30
23 Lördag kulstig 22lr Jämjö Jämjö Spk
April
6 Lördag N-Trap Jämjö Bl Sjöjaktvf LM
7 Söndag Sporting Mörrum Mörrum Jsk LM
13 Lördag Sporting Jämjö Jämjö Spk
28 Söndag Plåtstig Stegeryd Ronneby Jsk
Maj
4 Lördag Jakt kombi Jämjö Jämjö Spk LM
11 Lördag EM-figur 100 m Fågelmara Kristianopels SF LM
12 Söndag Sporting Bräkne-Hoby B-hoby Jsk
18 Lördag Skeet Olympisk Brunsmo Karlskrona Jsk SM-kval
19 Söndag Lerduvestig Torhamn Bl Sjöjaktvf
25 Lördag A-Trap Brunsmo Karlskona Jsk DM+Mönstring
Juni
1 Lördag Skeet Olympisk Brunsmo Karlskrona Jsk DM
8 Lördag Skeet Brunsmo Karlskrona Jsk Blekinge Cup
15 Lördag Skeet Brunsmo Karlskrona Jsk LM
29 Lördag Compact sporting Bräkne-Hoby B-hoby Jsk
Juli
7 Söndag Lerduvestig Stegeryd Ronneby Jsk
13 Lördag Compact sporting Bräkne-Hoby B-hoby Jsk
28 Söndag Lerduvestig Torhamn Bl Sjöjaktvf INSTÄLLD
Augusti
3 Lördag skeet Brunsmo Karlskrona Jsk Brunsmo Träffen
4 Söndag kuljaktstig klass 1&2 Bräkne-Hoby B-hoby Jsk
10 Lördag Sporting Jämjö Jämjö Spk
11 Söndag Plåtstig Stegeryd Ronneby Jsk LM
17 Lördag Skeet Brunsmo Karlskrona Jsk Blekinge Träffen
31 Lördag EM-figur 100 m Fågelmara Kristianopels SF
September
1 Söndag Kuljaktstig Mästaremåla Rödeby Jsf
7 Lördag Kuljaktstig Mörrum Mörrum Jsk LM
15 Söndag Lerduvestig Stengrepen Stengrepen
20 Fredag Skeet Brunsmo Karlskrona Jsk Mörkerskjutning Start 19.00
29 Söndag Kuljaktstig Bräkne-Hoby B-hoby Jsk