Resultat  2019

11 Augusti Plåtstig

Damer

Regina Kristanisson Jämjö 137
Inger Pettersson 114
Madeleine Hasslö 85

Junior

Albin Hansson Rödeby 158
Alfred Hansson Rödeby 155
Filip Nordstrand Rödeby 146

Oldboys

Gert Jonsson Hovmantorp 180
Fred Ludvigsson Nybro 177
Karl-Gustav Donaldsson Torsås 169

Y Oldboys

Jonny Rudolfsson Kyrkhult 177
Hans Smålander Sturkö 172
Kent Redmo Nättraby 168

Öppen

Robin Adolfsson Karlskrona 180
Christian Andersson Vassmolösa 177
Tomas Nord Alvesta 176

Insats

Tomas Nord Alvesta 180
Onni Thernström Jämjö 164
Fred Ludvigsson Nybro 164

Trap

1:a plats Gunnar Olsson Fågelmara

2:a plats Mikael Andersson Ronneby

LM

1:a Robin Adolfsson Karlskrona 180p

2:a Jonny Rudolfsson Kyrkhult 177p

3:a Hans Smålander Sturkö 172p

 



7 Juli Lerduvestig

Damer

1 Jenny Söderström 21
2 Regina Kristiansson 10

Junior

1 Dewey Ryd 21
2 Alfred Johansson 14
3 Albin Pettersson 13

Oldboys

1 Gunnar Olsson 23
2 Tommy Håkansson 21
3 Tomas Petersson 19

Y Oldboys

1 Göran Wigstrand 23
2 Peter Lennartsson 23
3 Mikael olsson 22

Öppen

1 Oskar Johansson 25
2 Johan Hermansson 24
3 Emil Sandin 23

Trap

1:a Alfons Blomqvist 10p

2:a Oskar Johansson 9p

3:a Klas-Göran Stensson 8p

 



28 April  Plåtjaktstig

Damer

1:a Ylva Donaldsson  Kalmar 175p

2:a Jennie Lindholm Kosta 167p

3:a Nanna Lindell Nättraby 123.​

Junior ​

1:a Tobias Svensson Kallinge 180p

2:a Albin Hansson Rödeby 151p

3:a Alfred Hansson Rödeby 150p

Oldboys/Veteran​

1:a Onni Thernström Jämjö 179p

2:a Fred Ludvigsson Nybro 170p

3:a K-G Donaldsson Torsås 169p

Y Oldboys

1:a Johnny Rudolfsson Kyrkhult 176p

2:a Peter Lennartsson Ramdala 174p

3:a Hans Smålander Sturkö 167p

Öppen

1:a Carl Niklasson Vissefjärda 175p

2:a Thomas Tenhunen Jämshög 173p

3:a Patrik Nordström Broakulla 172p

Trap

1:a  Oskar Johansson

Haren

1:a  Jennie Lindström



27 April  DM/KM  Plåtjaktstig

DM

1:a oldboys Sten Henningsson 153p

1:a veteran Onni Thernström 171 p

KM

1:a oldboys Sten Henningsson 153 p

1:a veteran Onni Thernström 171 p